Články

Pozor – Degiro zase změnilo vzhled vkladu prostředků a opět je velmi nepřehledný

25. dubna 2024, Daniel Holánek

Degiro opět mění způsob vkladu prostředků na účet.
 
Nově je nutné kromě použití jiného bankovního účtu i zadávat variabilní symbol. 
 
 Ten najdeme po kliknutí na tlačítko Vložit / Vybrat peníze 

Poté co se zobrazí toto okno. Najdeme si variabilní symbol i číslo účtu v prvním řádku textu.
 
V mém případě jde o 2590410104/2600 a variabilní symbol 1052549587. U Vás to může být jiné.
 
Stále platí, že peníze na Vaše Degiro vkládejte pouze z bankovního účtu, se kterým je Degiro spárované. To je ten účet, který jste zadali při založení účtu u Degiro.

Co je férová cena a Margin of Safety (MoS)?

9. listopadu 2023, Daniel Holánek

Férová cena je cena, na kterou když akcie vyroste, tak ji prodám a vyřadím ze svého portfolia, protože už nebudu očekávat, že by mi mohla přinést další zásadní zisky. Stát se může samozřejmě na akciovém trhu vše, ale s rostoucí cenou akcie obecně klesá pravděpodobnost dalších růstů nebo vysokých dividend.
 
Pokud je tržní cena na burze pod moji vypočítanou férovou cenou, mám obecně chuť takové akcie kupovat a přidávat do svého portfolia. Ovšem, vždy je třeba počítat s tím, že moje analýza může obsahovat chybu. Z toho důvodu akcie kupuji pouze, když jsou ještě výrazně levnější než je férová cena o takzvaný Margin of Safety. Když kupuji akcie pod MoS, nejen výrazně snížím potenciální škody, které by mohla udělat chyba v analýze, ale také zvyšuji potenciální výnos z nakupované akcie.
 
Když za 100 000 $ koupím akcie po 100 $, získám jich 1000 ks, zatímco pokud je koupím o MoS levněji, za 70 $, budu jich mít 1 428 ks. V okamžiku, kdy cena akcie následně vyroste na 200 $ a já prodám, dosáhnu s MoS zisku 185 714 $ (1428×130), zatímco bez MoS, bych dosáhl zisku pouze 100 000 $.

Korelace Bitcoinu a akcií

29. června 2022, Daniel Holánek

Hodně lidí říká, že akcie korelují s BTC. Někdy to tak vypadá, ale data tomu moc nenasvědčují. Data tomu ale nenasvědčují.

Akcie VS Zlato

19. června 2022, Daniel Holánek

Proč mít jak akcie, tak i zlato? Našel jsem krásné grafy znázorňující vývoj s&p 500 a zlata or roku 1928.
 
Z grafu můžeme vyčíst několik věcí:
1.) když nám rostou akcie, tak zlato obvykle klesá na ceně a když při krizi akcie padají, zlato zase strmě roste.
 
O tom už jsem mluvil několikrát v mých videích a je to důvod. proč nemám pouze jen akcie. Když totiž k akciím přikoupíme trošku drahých kovů, tak se nám sníží celková volatilita portfolia, a navíc můžeme ve špatných letech odprodávat kovy a přikupovat akcie, díky čemuž můžeme dosáhnout vyššího výnosu.
 
2.) V grafu si můžeme také všimnout mnoha období, ve kterých kdybychom koupili pouze zlato, tak bychom ziskem pravděpodobně překonali akciový trh. 
 
Toho si ovšem můžeme snadno všimnout až dnes-zpětně. Pokud nevidíme do budoucnosti, tak nemá smysl se snažit něčeho takového dosáhnout. Protože například v roce 1971 nebo 2000 akciový trh vůbec nemusel začít padat a zlato nemuselo začít zrovna růst.
 
3.) Volatilita (někým nesprávně nazývána rizikem) je u zlata v dlouhodobém horizontu výrazně vyšší než u akcií.
 
S&p 500 je modré a spadá k němu pravá osa a zlato je žluté a spadá k němu levá osa. Osy jsou logaritmické, takže grafy jsou méně exponenciální, než je znáte.